Még csak tesztüzemmódban döcög az állami számlázó
Négy munkanappal az éles indulás előtt közzétette a NAV az ingyenes online számlázó tesztfelületét. Az https://onlineszamla-test.nav.gov.hu/ oldalon a regisztrált felhasználók belépés és ügyfélkapus azonosítás után férhetnek hozzá az számlázófelülethez. Az első tapasztalatok szerint még koránt sincs kész a szoftver. Kilátszó kódrészletekkel, beharangozott, de még nem tesztelhető funkciókkal, jogszabályidézetekkel dühítik a tesztelőket.
Az első tapasztalatok
- Egyelőre csak a tesztfelületen élesítették a számlázót. Zavart okoz a tesztelő könyvelők és gazdálkodók között az, hogy így az éles és a tesztrendszerben külön kellett regisztrálni. Többen összekeverik a belépési adatokat és linkeket. Aki a felhasználói nevét elveszette, az nem tud jelszóemlékeztetőt sem kérni. Patthelyzetbe kerül.
- Egyelőre e-számla nem készíthető, csak papír alapú számla, azaz nyomtatót kell vennie, vagy az ügyfelével kell kinyomtattatnia a pdf számlát, annak, aki ezt a megoldást választja.
- A cégnév kitöltésében nem segít belső adatbázisokkal a NAV-os számlázó, az irányitószám beírása után sem tudja felajánlani a települést.
A NAV saját számlázóján elkészített számla mindig nem látszik az Online Számla felületen, mint beküldött számla. Azaz egyelőre nem tesztelhető, hogy a számlázó megfelel-e az azonnaliság feltételének. - A felületen ugyanúgy be kell írni a technikai felhasználó adatait, az xml aláírókulcsot, a cserekulcsot és a felhasználói nevet és számlát, mint bármilyen másik számlázót használnánk.
- Arról nem adott figyelmeztető jelzést a szoftver, hogy a program használatát be kell-e jelenteni a NAV-nál.
Magyarázatokkal segítenek
Tettek fel segédanyagokat, amik a szokásos, érhetetlen nyelven születtek. A felhasználói kézikönyv első verziója itt letölthető. A számla és nyugtaadás alapvető szabályairól egy 20 oldalas tájékoztató készült, illetve feltettek egy Számlázási tájékoztató című segédanyagot is.
Közzétettek egy kisfilmet is a számlázóról, ami inkább reklámszpot, mint valódi segítség.
Egyelőre annyi látszik, hogy a NAV nem akart nagyon rálépni a szoftverfejlesztők lábára, ezért egy minimális képességekkel rendelkező, lassú valamivel érkezett a piacra.
KATA-s vállalkozónak is kell foglalkozni ezzel?